Försäkringar-SMFF

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Stig Johansson
    • maj 2006
    • 145

    #1

    Försäkringar-SMFF

    Hej

    Jag vet att några klubbar / många modellflygare gått ur SMFF.
    Det finns en sådan diskussion även i vår klubb. Det finns ett starkt ifrågasättande om vad man får för sina pengar och nu efter allt krångel med nya registreringar, uteblivna tidningar o dylikt så har detta ifrågasättande ökat. Dessutom uppskattas inte alltid tidningen så mycket att den är värd de pengar som den nu kostar.
    Hur har ni löst försäkringsfrågorna i det klubbar som gått ur SMFF. Vad har ni i övrigt gjort vid detta ställningstagande.

    Stig
  • bokis
    • maj 2006
    • 5041

    #2
    Hej Stig! I min hemförsäkring (LF) så ingår det faktiskt ett bättre försäkringsskydd än vad SMFF kan erbjuda..skulle nog kontakta ett lokalt ombud o höra mig för..Själv så blev jag bortglömd när det nya ,fina registret fixades,få se vad som händer nu när jag har stött på dom några ggr... Man vet ju aldrig,har jag tur så får jag kanske bli medlem igen!
    // Bokis

    ***** Din kanelbulle i cyberrymden*****
    (nu även med biskvier!)

    Kommentar

    • Michael
      • maj 2006
      • 1742

      #3
      SMFF som förbund har många brister och just nu verkar det närmast råda någon slags kaos i verksamheten. Jag hoppas att jag uppfattat situationen fel...

      Trots detta tror jag inte att det är någon bra idé att lämna förbundet. Orsaken till detta heter LAGSTIFTNING. Runt om i världen arbetar myndigheter med att reglera flygverksamhet. I Sverige är det Luftfartsstyrelsen som arbetar med att uppdatera BCL (bestämmelser för civil luftfart), som bl.a. omfattar flygsporter. För så gott som samtliga flygsporter UTOM modellflyget finns i BCL (Bestämmelser för Civil Luftfart) ett regelverk som styr verksamheterna i detalj.

      Jag tror att vi är betjänta av att BCL endast definierar vad som är modellflyg och i övrigt hänvisar till SMFFs egna regler. Vi har då möjlighet att att själva bestämma och lägga nivån för exempelvis utbildning och säkerhet, så att vi i framtiden kan få bedriva vårt modellflyg så frtt som möjligt.

      Finns det inget förbund som kan fungera som Luftfartsstyrlsens samarbetspartner i dessa frågor finns en uppenbar risk att myndigheten på egen hand bestämmer hur framtidens modellflyg ska få bedrivas. Vad händer om vi exemplvis kommer att räknas in i samma kategori som UAV (Unmanned Aerial Vehicles)? Kraven för att få flyga dessa blir troligen betydligt högre än vad vi nu har för modellflyget och kommer säkerligen att regleras direkt i BCL

      Eftersom myndigheten ska bära sina egna kostnader kan man då tänka sig att det införs krav på certifikat (med tillhörande avgifter), besiktningar av modellflygplan och radio (med tillhörande avgift), krav på synundersökning (med tillhörande avgift) och olika typer av begränsningar i själva flygandet (max flyghöjd etcetera).

      Den summa som vi årligen betalar till SMFF kommer antagligen i en jämförelse att framstå som försumbar och det är knappast troligt att en enskild modellflygare eller klubb får någon som helst möjlighet att göra sin röst hörd.

      Eftersom jag tillhör dem som gärna ser att vi även i framtiden ska kunna bedriva ett fritt modellflyg, givetvis under ansvar, tycker jag att ni som funderar på att lämna förbundet tänker igenom konsekvenserna för framtiden och funderar på vad alternativet kan bli...

      /Michael

      Kommentar

      • Biggles
        • maj 2006
        • 18

        #4
        Ineffektivt SMFF

        Hej

        Kommer förbundet att klara dessa krav?? dom klarar inte ens att hålla reda på medlemmarna...så vad spelar det för roll om man går ur...
        Jag tror att många i styrelsen och personalen har ett eget intresse av att jobba/vara med i styrelsen, har aldrig fått intryck av att dom jobbar för oss hobbyflygare
        Skulle vi få massa orimliga myndighetskrav på oss så får vi väl gå ihop å lösa det :wink:
        Nä SMFF visa att ni klarar nånting....
        SMFF gjorde det lätt för sej nu när dom inte klarade av att administrera medlemsregistret, man skickar en bunt MFN till en person i klubben ??
        Varför inte som vanligt försena utgivningen och hjälpa klubbarna med registreringen så att alla kan få sin tidning..?? fattar inte hur dom tänker...


        / Håkan

        Kommentar

        • Michael
          • maj 2006
          • 1742

          #5
          Hej Biggles!

          I stort håller jag med dig om att SMFF det senaste decenniet fungerat allt annat än bra. Det senaste årets turer kring hemsida, medlemsregister och skala-VM är inte direkt en källa till glädje.

          Dock är det som så att SMFF faktiskt ugör vår (svaga?) röst mot Luftfartsstyrelsen. I samband med arbetet med BCL ges SMFF möjlighet att komma med synpunkter. Hur det går vet jag inte eftersom jag inte har någon insyn.

          Erfarenhet från andra flygsportgrenar (i Sverige men även inom EU) visar att om det väl gått så långt att myndigheten på egen hand beslutar om i vårt tycke orimliga krav, så är det MYCKET SVÅRT att i efterhand få en ändring till stånd.

          Det är endast genom att agera proaktivt som vi kommer att ha en rimlig chans att hävda vår "rätt" att fortsatt få utöva vår fina hobby på det sätt vi gör idag. Vad som således behövs är att arbeta på att förbättra SMFF inifrån.

          /Michael

          Kommentar

          • AM
            Debattglad entusiast
            • maj 2006
            • 3464

            #6
            Min erfarenhet är att Luftfartsstyrelsen gör allt de kan för att UNDVIKA behöva blanda sig i modellflyg, ultralätt, hembyggen etc. Därför låter de de egna organisationerna ta hand om alla regler och tillsyner. Jag har svårt att tänka mig att den inställningen ändras radikalt framöver.

            Mvh
            Ove
            Ove (AM) Nielsen

            Kommentar

            • bokis
              • maj 2006
              • 5041

              #7
              Klockrent Ove!
              Vi skall vara oerhört tacksamma ju mindre de intresserar sig för våran hobby,har stött på de som ivrar för att våra flygetyg ska betraktas som luftfarkoster..Brrrrr... :? Eftersom både Ove å jag i vårt dagliga arbete
              påverkas av BCL o luftfartverket så är i min mening det nånting vi inte vill ha in i vår fritidsutövning,det skulle komplicera saker oerhört o tycker själv att det funkar utmärkt som det är idag!
              Sen att SMFF har liite problem just nu(understatement? får vi väl hoppas är övergående..
              // Bokis

              ***** Din kanelbulle i cyberrymden*****
              (nu även med biskvier!)

              Kommentar

              • qv
                • maj 2006
                • 46

                #8
                Ursprungligen postat av AM
                Min erfarenhet är att Luftfartsstyrelsen gör allt de kan för att UNDVIKA behöva blanda sig i modellflyg, ultralätt, hembyggen etc. Därför låter de de egna organisationerna ta hand om alla regler och tillsyner. Jag har svårt att tänka mig att den inställningen ändras radikalt framöver.

                Mvh
                Ove
                Det kan ju betyda att luftfartstyrelsen tycker att bl.a. SMFF gör ett bra jobb och därmed inte "lägger sig i" om sedan medlemsantalet i SMFF sjunker så "tar dom över" eftersom det inte längre finns någon motpart.

                men om det händer något bra så kommer alltid någon att säga "det skulle ändå bli så, för i EU blir det lika i alla länder"

                Men om nu (LF) har så bra vilkor varför inte meddela förbundet detta så kan dom kanske få fram ännu bättre vilkor. För vad är det vi vill ha? något likartad för mindre pengar eller bättre för samma.

                För min del så gäller det senare, mer för samma pengar.

                en handdukstork på 70 watt som står på hela året kostar 600 kr i el
                vill ni spara pengar ställ framvagnen på bilen så slipper ni snedslitna däck och kan åka 1000 mil till på dom!

                tyckte

                Janne

                Kommentar

                • Michael
                  • maj 2006
                  • 1742

                  #9
                  I Danmark är lagstiftningen för modellflyg mer reglerad än i Sverige. Vad sägs om följande:

                  Avståndet till flygplats som finns med på topografisk karta i skala 1:50000 ska vara minst 5 km.

                  När det gäller militära flygfält är minimiavståndet 8 km.

                  Avståndet till stadsmässig bebyggelse och offentlig väg ska vara minst 150 m

                  Högsta flyghöjd över markytan är 100 m. (!)

                  För modeller som väger mer än 7 kg måste en särskild ansvarsförsäkring tecknas enligt luftfartslagens bestämmelser. Det räcker således inte med hemförsäkring.

                  Förhoppningsvis slipper vi sådana här detaljregleringar om det finns ett starkt förbund som kan hävda våra intressen. Frågan är givetvis hur förbundet kan fås på rätt köl igen?

                  /Michael

                  Kommentar

                  • Michael
                    • maj 2006
                    • 1742

                    #10
                    Ursprungligen postat av AM
                    Min erfarenhet är att Luftfartsstyrelsen gör allt de kan för att UNDVIKA behöva blanda sig i modellflyg, ultralätt, hembyggen etc. Därför låter de de egna organisationerna ta hand om alla regler och tillsyner. Jag har svårt att tänka mig att den inställningen ändras radikalt framöver.

                    Mvh
                    Ove
                    Detta givetvis under förutsättning att det finns en organisation värd namnet som organiserar majoriteten av utövarna. Gör det inte det kan man nog räkna med att Luftfartsstyrelsen på sikt kan få ögonen på modellflyget.

                    /Michael

                    Kommentar

                    • AM
                      Debattglad entusiast
                      • maj 2006
                      • 3464

                      #11
                      Jag tror inte att saker sker med automatik. Om Luftfartsstyrelsen blandar sig i modellflyget måste det föranledas av något. Exempelvis en olycka typ den i Ungern. Det är ju viktigt att hela tiden hålla verksamheten på en rimlig nivå. Det är beklagligt att Danska Luftfarsdirektoratet har personer - som inte har någon som helst erfarenhet av modellflyg och som har för lite arbetsuppgifter - får makten att reglera och besluta i modellflygärenden.

                      Det är ju faktiskt lika viktigt att vi inte låter våra egna representanter inom SMFF bli mer byråkrater än modellflygare. Eftersom LFS inte har någon kunskap av modellflyg är det VI som måste utforma de regler som ska gälla vår verksamhet. Då ska man ju inte försöka anpassa LFS's "fullskala"-regler att passa modellflyget. Det måste vara vi som utformar praktiska regler som vi delger LFS att acceptera. Det blir fel om man använder "fullskalaflyget" som måttstock för vår verksamhet.

                      Inom "fullskalaflyget" var det naturligt att rösta fram pensionerade flygvapengeneraler att leda privatflyget. Dessa personer hade inte den minsta aning om vad det handlade om. Man trodde att en fd flygvapengeneral skulle imponera på myndigheterna. Vi ska inte göra samma misstag inom SMFF. Myndigheterna arbetar förhoppningsvis utifrån fakta och respekterar en kunnig person mer än en fd hög tjänsteman.

                      Jag har sett det så ofta - att klubbarna självmant begränsar sin verksamhet när det klagas på buller och störningar. Detta istället för att få ärendet prövat på samma villkor som all annan verksamhet i samhället. Om en granne till ett modellflygfält känner sig störd är det ju faktiskt han/hennes problem tills det att det bevisats att modellflyget överstiger de bullergränser som samhället satt upp. Jag vet inget fall där bullervärdena överstigits. Rätta mig om jag har fel.

                      Jag tror på frihet och sunt förnuft. Detta forum är ju ett bra exempel på det. Och naturligtvis ska en organisation typ SMFF eller dylik sköta eventuella förhandlingar. Men det behövs en helt annan genomskinlighet i SMFF för att det ska bli bra. Enda kontakten just nu är inbetalningskort och uteblivna tidningar.

                      ...tycker jag
                      Mvh
                      Ove
                      Ove (AM) Nielsen

                      Kommentar

                      • bokis
                        • maj 2006
                        • 5041

                        #12
                        *host,Host* :oops: Inte ens tidning eller räkning Ove,fastän jag har velat göra rätt för mig... :? Men på Barkis fick jag en försäkran av en herre att det var på gång... Men allvarligt,jag hoppas att ni ser vart Ove vill komma,hans resonemang är i mina ögon klockrent...
                        // Bokis

                        ***** Din kanelbulle i cyberrymden*****
                        (nu även med biskvier!)

                        Kommentar

                        • Johanb
                          • jun 2006
                          • 49

                          #13
                          Ursprungligen postat av AM


                          Inom "fullskalaflyget" var det naturligt att rösta fram pensionerade flygvapengeneraler att leda privatflyget. Dessa personer hade inte den minsta aning om vad det handlade om. Man trodde att en fd flygvapengeneral skulle imponera på myndigheterna. Vi ska inte göra samma misstag inom SMFF. Myndigheterna arbetar förhoppningsvis utifrån fakta och respekterar en kunnig person mer än en fd hög tjänsteman.
                          Att myndigheter inte arbetar utifrån fakta vet alla jägare och skyttar där exempelvis lagen om förbud mot bly i kulor har utarbetats på helt felaktiga grunder. Man har utgått ifrån att bly i flyktig form från till exempel bensin är farlig och sedan dragit ett likhetstecken mellan farligt och all sorts bly.


                          I övrigt håller jag med.

                          Kommentar

                          • qv
                            • maj 2006
                            • 46

                            #14
                            Ursprungligen postat av AM

                            Jag tror på frihet och sunt förnuft. Detta forum är ju ett bra exempel på det. Och naturligtvis ska en organisation typ SMFF eller dylik sköta eventuella förhandlingar. Men det behövs en helt annan genomskinlighet i SMFF för att det ska bli bra. Enda kontakten just nu är inbetalningskort och uteblivna tidningar.
                            Jag tycker också att SMFF kan förbättras, men det man behöver få fram är att personer måste engagera sig i förbundet. Om man tycker att den enda kontakten med förbundet är inbetalninskort och utebliven tidning så får man kommentera detta (till förbundet) eller ev. ta över min plats i redaktionsrådet om man tycker att det är fel innehåll i tidningen. I min värld (rätt eller fel) så behövs en stor paraplyorg som "tar hand om de små" så att myndigheter har en kanal att förhandla emot. Om SMFF splitras till 3 -4 små klubbar så blir det inte bra. Om nu försäkringen och tidningen är kass / fel så måste vi jobba för att det blir bättre. Att starta en ny klubb gör inte försäkring eller tidning bättre. Inte i SMFF eller den nya klubben.

                            /janne

                            Kommentar

                            • bokis
                              • maj 2006
                              • 5041

                              #15
                              OK QV,jag förstår vad du menar o ditt resonemang är det inget fel på MEN,o det är i mina ögon ett stort MEN,när den nuvarande paraplyorganisationen inte "vill" ha med mig att göra,svarar inte på mail o först efter ett inlägg på det nya planket på SMFF ,får någon respons
                              över huvud taget..Detta är för dom i mina ögon lättförtjänta pengar,jag vill ha ett inbetalningskort o medlemskort o "kräver" i övrigt inte så mycket mer tebax..Av en händelse,när jag skulle flyga på barkis,så i tältet med radioapparaterna satt vår nye ordförande o jag frågade honom om det var OK för mig att flyga där nu när jag inte var medlem där längre o fick ett svar att dom hade glömt SMF Direkt men skulle kolla på det o att det skulle ordna sig :lol:
                              Jag har inga storslagna framtidsvisioner,jag vill flyga o bygga och få göra det utan en massa trassel,finns det en organisation som vill tillvarata
                              mina intressen så är jag gärna med där! Jag tänker heller inte kritisera deras nya hemsida,för det finns faktiskt inget där som intresserar mig,hoppas att den utvecklas så kanske man kan hänga där o titta på lite nyheter inom förbundet,men eftersom man idag inte ens använder medlemstidningen till att informera oss om förslag,nyheter etc. så kommer jag inte att hålla andan i väntan på att det ska inträffa!
                              Är med i div föreningar av samma orsak som jag är med i SMFF,få info o betala för att nån ska se efter det som jag är intresserad av utan tvekan så ligger inte SMFF på 10-bästa listan ännu...
                              Tyckte dock att ett steg i rätt riktning var Magnus Söderling som deltog aktivt i debatterna på nätet om SMFF o frågor därikring,hur det blir nu,det får framtiden utvisa..
                              // Bokis

                              ***** Din kanelbulle i cyberrymden*****
                              (nu även med biskvier!)

                              Kommentar

                              Arbetssätt...