När jag gjorde lumpen var det några som satte upp en mobil radiostation på en kraftledningsgata och de kunde inte kommunicera med omvärlden - så att säga att det inte påverkas är lite missvisande tycker jag.
Högspänning.
Kollaps
X
-
Oops, tackar för rättelse.
Sent from my Nexus 4 using TapatalkKommentar
-
Men de använde nog inte 2,4GHz-frekvens snarare någon militär frekvens mellan fm-radio 100MHz och teve 400MHz (om det var "nyligen" ). När jag gjorde lumpen 1980 använde man lägre frekvens än 100MHz. Den militära radioutrustningen från den tiden var inte ESD-skyddad, så som all elektronik är idag.
Hur långa var antennspröten på militärantennen?Kommentar
-
Bara funderar vidare, fjärrstyrning, fjärravläsning sker via elnätet vilken frekvens sker det vid och är det överlagrat växelspänningen?
Jordkabeln kan ligga ca 1M (enl. utmätare) under marken så visst kan jag hamna närma den.Kommentar
-
Fjärravläsning sker hos mig idag via mobiltelefon, det sitter ett SIM i min elcentral. Men på förra stället jag bodde på låg det överlagrat på elnätet. Elleverantören sade att man kunde komma upp i 10/10 MBit/s som internetanslutning, men de kom aldrig över testfasen då det var för mycket problem med de nya säkringsskåpen med automatsäkringar och jordfelsbrytare. Så därför bör det vara 20MHz överlagrat.Kommentar
-
Kommentar