Folding propen har kommit, men nu har jag ett annat problem - det har kommit snö... Går det att buklanda på snö? Det är väl inte så bra om det kommer snö i motorn...
Hur svårt plan kan man börja med?
Kollaps
X
-
Kommentar
-
Hej igen,
Dubro-skidorna för parkflyers rekommenderar jag inte - dom passar bäst för kärror upp till kanske 400 g...ungefär...
Att landa i vått gräs är inte riktigt samma sak som att landa i lössnö (utan skidor alltså). Fukten/vattendropparna från gräset lägger sig nog huvudsakligen utanpå medan lössnö har en otrolig förmåga att leta sig långt in...i motorn i detta fall. Visst - det fungerar antagligen om du låter bli att "gasa" innan du blåst rent motorn men jag skulle vara en aning försiktig med buklandningar på snö med en såpass tung (relativt sett) och kantig kärra som MUS. I så fall bör du nog göra nån form av "skena"/skida som du sätter under kroppen...
Dubro har lite kraftigare skidor också vilka möjligen är i största laget men hellre det än de klena parkflyer-skidorna. Eller så gör du egna skidor - leta lite bland trådarna här och på Svenskt Modellflyg så hittar du snart flera lösningar. Jag hade ursprungligen tänkt ha min MUS som vinterkärra men det har faktiskt inte blivit av - hela förra vintern (nästan i vart fall) så gick det att flyga med hjul.
Lycka till hälsar
RogerKommentar
-
Idag blev det en liten flygtur.
Upptäckte dock att tomten var lite för liten, planet gick ju som ett skållat troll, så det gick ju bara ett par sekunder innan det var antingen över skogen eller huset.
Planet ville hela tiden rolla åt höger vilket gjorde flygningen ganska svår... Det var så pass mycket att det inte riktigt gick att trimma bort.
Kanske tyngpunkten var fel sidledes.
Flygturen slutade med att jag tappade kontrollen över planet och det gick rakt i backen... Jag är övertygad om att planet flög in i en liten tornado för det kan ju inte vara mitt fel eller hur.
Nosen tog en del skada, men annars är allt intakt. Ska laga det med lite lim och plywood imorgon.
Bor 20-30 meter från en stor sjö och jag tror isen är tilräckligt stark nu, så ska flyga där imorgon om det inte snöar.
Även fast jag kraschade och var väldigt nervös var det otroligt kul att flyga, lyckades fakstiskt göra en immelmansväng.
Kommentar
-
Hej,
En välbyggd och intrimmad MUS går att flyga riktigt sakta med så inte behöver du flyga fort - gör som Mats sa och dra ner på gasen.
Jag blir förvånad när du säger att den är såpass ur trim att inte skevrodertrimmen räcker till. I sådana fall tycker jag du skall landa omedelbart och kolla om något är skevt eller att du kanske bara monterat roderoket fel på servot (snett) - eller någon annan monteringsmiss. Försök dig inte på någon "vanlig" flygning om inte kärran är i trim - det kommer att straffa sig (som du nog redan sett).
Sen kan jag säga att is är enormt hårt att slå ner i ...bara så du är förberedd på katastrofen..
Hälsningar
RogerKommentar
-
Det där med att dra ner på gasen var ju genialiskt.
Av nån orsak inbillade jag mig att kärran skulle bli svårstyrd och/eller stalla om jag flög för långsamt, men det var förstås helt obefogat.
Det var faktiskt det jag försökte hela tiden (att landa). Det lyckades ju också efter ett par minuter, fast det blev ju en ganska hård landning...Jag blir förvånad när du säger att den är såpass ur trim att inte skevrodertrimmen räcker till. I sådana fall tycker jag du skall landa omedelbart och kolla om något är skevt eller att du kanske bara monterat roderoket fel på servot (snett) - eller någon annan monteringsmiss. Försök dig inte på någon "vanlig" flygning om inte kärran är i trim - det kommer att straffa sig (som du nog redan sett).
Möjligt att det gick att trimma in också, men min jag var så nervös så min hjärna funkade inte så bra... Ska jag vara ärlig försökte jag inte trimma så länge. Blev liksom lite för mycket att hålla koll på flygplanet och trimma samtidigt.:sarcastic:
Är 20-30 cm snö på isen, så det tar dämpar ju smällen lite.Sen kan jag säga att is är enormt hårt att slå ner i ...bara så du är förberedd på katastrofen..
Men nu när jag har lärt att man inte behöver ha full gas hela tiden och får mera plats att flyga på går det nog bättre, så jag räknar inte med flera smällar (man måste ju tänka positivt...).Kommentar

Kommentar