Nybörjare o undrar om denna kärra verkar ok?

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • rotaxpower
    • okt 2006
    • 47

    #1

    Nybörjare o undrar om denna kärra verkar ok?

    Hej!

    Som sagt, grön som man är o ändå sneglar på en lågvingad trainer!
    Ibland kanske man är lite dum men det är därför jag ställer denna fråga!
    Regeln säger ju att det "måste" vara en högvingad trainer som första modell! Så jag undrar om någon av er har erfarenhet av denna modell eller har några synpunkter!
    Att tillägga så har jag flugit ett par pass på klubbens trainer och hoppas att få göra det ett tag till!
    Vidare har modellen verkat få bara bra kritik ifrån RC,univerce.com s användare!

    Länk

    http://www.rcuniverse.com/magazine/a...e_id=692#intro

    MVH Tobbe
  • rotaxpower
    • okt 2006
    • 47

    #2
    matnyttig läsning

    Kommentar

    • bokis
      • maj 2006
      • 5041

      #3
      Allt funkar men det är beroende på dina förkunskaper...
      En trainer behöver inte vara högvingad i simulatorernas tidevarv,
      Calmaton är perfekt för den som har nötit på simmen men det är ju min personliga åsikt..
      Så var ligger du i kunskapsskalan? Det är det som är avgörande,
      har du flugit en "vanlig" trainer?
      För som absolut första modell så kan det bli liiite knivigt!
      // Bokis

      ***** Din kanelbulle i cyberrymden*****
      (nu även med biskvier!)

      Kommentar

      • rotaxpower
        • okt 2006
        • 47

        #4
        Hej igen

        Ja, har flöget en högvingad trainer på klubben ett par ggr och det verkar man ju kunna reda ut, har dock inte kommit längre än så då jag inte har lärt mej att landa o starta ännu! Så vad tror du? Enligt fakta ska ju denna P51 a ha framkantslats, flaps o airbrakes för att få ner hastigheten samt ha en ganska snäll snurra som tar ner farten!

        Kommentar

        • bokis
          • maj 2006
          • 5041

          #5
          Om du har möjlighet o fortsätta flyga trainer på klubben och känner att starter o landningar funkar bra,så kan det funka MEN min åsikt är att
          den inte är lämpad direkt,utan förkunskaper...
          // Bokis

          ***** Din kanelbulle i cyberrymden*****
          (nu även med biskvier!)

          Kommentar

          • McRegor
            • maj 2006
            • 7942

            #6
            Hej,
            Kan inte annat än hålla med vännen Bokis !
            Det brukar inte så gå bra att ta genvägar och hoppa över steg i utbildningen...
            M a o - flyg in dej ordentligt på en Trainer som förutom att antagligen vara lite enklare att flyga också med stor sannolikhet är robustare samt - när olyckan är framme - enklare att reparera. Och olyckan kommer att vara framme...
            Tror inte heller att man som nybörjare har simultanförmågan att hantera Flaps, luftbromar m m. Det brukar vara nog så svårt att klara grundrodren samt trotteln...den sistnämnda blir ofta lite bortglömd när man är nybörjare.
            Många har försökt starta med "häftigare" kärror men det är få förunnat att lyckas, tyvärr.
            Lycka till - du är på väg in i en mycket intressant och utvecklande hobby !
            Hälsningar
            Roger

            Kommentar

            • rotaxpower
              • okt 2006
              • 47

              #7
              hej

              Hej igen!
              Tacksam för snabba svar!
              Måste ändå undra lite varför de då säger att detta skall vara en trainer för nybörjare! Har läst att det är nybörjare som aldrig flugit förr har rett ut denna modell! Har ni läst om den? Det är ju ingen "vanlig" P51 a utan med en annan utveklad vinge o så kallade naca drops på vingframkanterna för att få en bättre vingprofil samt bättre lågfartegenskaper! Vidare är det Fasta flaps som är meningen att de ska vara nere hela tiden och kan förstås utveklas med ett servo när man blivit mer duktig! Luftbromsen är också fast och går att plocka bort när det känns lämpligt! Alltså! detta är ju ingen vanlig modell som klipper när man flyger långsamt heller och flyger alltså lika långsamt som en högvingad trainer i testerna som är gjorda! Kanske är så ny här i Sverige att ingen hunnit testa den ännu! Dessutom är den billig och det finns lösa reservdelar att köpa när man krashar, för det räknar jag med!
              Avser dessutom att få flyga ett antal pass med högvingad trainer innan jag flyger denna modell o har blivit lovad hjälp med dubbelkomando i början! Tror ni fortfarande jag ska köpa en högvingad trainer för att sedan köpa denna modell efter några timmars flygning?

              Kommentar

              • colsson
                • maj 2006
                • 1165

                #8
                Du verkar ju ha övertalat dig själv iallafall.
                Jag lärde mig flyga på Stick .40, köpte sen en högvingad Calmato & när jag tröttnat på den blev den en CAP.

                Kan du flyga en högvingad skevrodertrainer utan problem så kan du säkert köpa Mustangen och flyga den om den nu är så lätt att flyga som du säger. Jag är iallafall glad att jag flög mig trött på min Calmato trainer innan jag köpte CAPen.

                Flyg dig trött på klubbens trainer och lär dig starta & landa med den & köp sedan Mustangen om det känns rätt.

                Kommentar

                • zeno
                  • maj 2006
                  • 536

                  #9
                  Får stämma in i kören här.
                  Som absolut första plan finns inget bättre än en trainer. Hangar 9 får säga vad dom vill om sin PTS Mustang, den är fortfarande lågvingad och "hänger" därför inte lika snällt som en trainer gör, hur lätt den än må vara.

                  Man kan tycka att en trainer är rätt så tråkig med sin lådkonstruktion och sitt allmänna utseende. Men faktum är att iallafall jag fortfarande tycker det är riktigt roligt att ta med min gamla trainer till fältet och flyga med den

                  MEN det är 2006, många får spakvana genom att spendera evigheter framför flygsimulatorer och rc-simulatorer framför skärmarna hemma.
                  Så har du skolflygit med trainer i klubben och känner att du kan styra runt den utan problem så börja testa med start o landingar, när du fått fason på det så tror jag nog att du klarar av den där maskinen. Även om jag rekommenderar dubbelkommando första turerna. För det är vid start o landing som lågvingat kan visa sina elakare sidor

                  Kommentar

                  • rotaxpower
                    • okt 2006
                    • 47

                    #10
                    hej

                    Tack för snabba svar! måste säga att ni verkligen är duktiga och att detta forum verkligen är lyckat!
                    För att stämma av lite då, Vilken trainer rekommenderar ni? Har tittat lite på Thunder Tigers trainers! Både 40 och 60 n samt den nya trainer 40 mkII som ser lite roligare ut! Finns det någon erfarenhet av dessa maskiner? Kvalite , Flygmässigt osv? Finns det någon annan ni rekommenderar? Vill gärna kunna stoppa i egen radioutrustning samt en OS 46 eller liknande!? Vill ju inte ha den där lådtrainern ni snackat om

                    Kommentar

                    • colsson
                      • maj 2006
                      • 1165

                      #11
                      Kyoshos Calmato är en riktig höjdare!
                      Smäll dit ett par hjulkåpor så blir den snygg också! På vintern kan du sätta skidor på den om du vill.

                      Kommentar

                      • McRegor
                        • maj 2006
                        • 7942

                        #12
                        Ursprungligen postat av colsson
                        Kyoshos Calmato är en riktig höjdare!
                        Smäll dit ett par hjulkåpor så blir den snygg också! På vintern kan du sätta skidor på den om du vill.
                        ...och jag vill minnas att många haft problem med läckande tank... Är det åtgärdat eller skall man fortfarande byta tanken (och slippa fylla kärran med soppa) ? Kan ju vara bra att veta för en nybörjare.
                        Hälsningar
                        Roger

                        Kommentar

                        • zeno
                          • maj 2006
                          • 536

                          #13
                          Själv började jag med en Kyosho Trainer 40, föregångaren till nuvarande Calmato Trainern. Den flyger hur bra som helst!
                          Enda nackdelen med den är när man får för sig att bygga om till sporrställ, då stöter man på lite patrull.
                          Designen på höjdroder o fena på Thunder Tigers trainer Mk2 verkar däremot vara lätt att bygga om ifrån nosställ till sporrställ PDT_Armataz_02_43

                          Glöm inte bort att det faktiskt finns en begagnatmarknad också.

                          Kommentar

                          • colsson
                            • maj 2006
                            • 1165

                            #14
                            Ursprungligen postat av zeno
                            Själv började jag med en Kyosho Trainer 40, föregångaren till nuvarande Calmato Trainern. Den flyger hur bra som helst!
                            Enda nackdelen med den är när man får för sig att bygga om till sporrställ, då stöter man på lite patrull.
                            Designen på höjdroder o fena på Thunder Tigers trainer Mk2 verkar däremot vara lätt att bygga om ifrån nosställ till sporrställ PDT_Armataz_02_43

                            Glöm inte bort att det faktiskt finns en begagnatmarknad också.
                            Var det inte Calmato Sport som hade läckande tank? Min tank var tät iallafall men det kan ju vara bra att klämma lite på den innan man monterar den samt måla tankutrymmet med bränsletålig lack eller utspädd epoxy.

                            Kommentar

                            • Snickarjävel´n
                              • aug 2006
                              • 1927

                              #15
                              rotaxpower: Jag är precis som du kan man säga , helt grön på allt som har med flyg att göra. Dock har jag spenderat många många långa timmar i G3 simulatorn vilket har givit mig grunderna ganska bra. Jag har en Cessan 1620mm skevroder modell som jag flyger eller rättare sagt , har flugit 2 gånger. Första gången hade jag hjälp av en kunnig inom flyg som ställde in den i luften till mig. Starten funkar kanon , inga som helst problem men att ro ner fanskapet igen är desto svårare iaf om den ska komma ner hel .
                              Dock har jag lyckats få ner den båda gångerna än så länge men jag känner mig långt ifrån säker på att välja en lågvingad modell oavsett vad andra säger. Jag har många önskemål om framtida flyg men så länge jag inte känner mig helt säker samt har full kontroll på landningarna ( vilket jag tycker är svårast) så blir det inget nytt flyg heller.

                              Jag började den svåra vägen utan hjälp med en piper J3 cub 950mm spv som jag flugit mkt och som del av det reparerat mycket oxå.

                              Med det jag vet idag så hade jag skitit i Piper´n och valt Cessnan jag har nu istället som ingångsmodell samt fått hjälp från början med flygningen.

                              Kommentar

                              Arbetssätt...