Rangevideo flygande vinge
Kollaps
X
-
Så att alla blir avundsjuka så kan jag meddela att två svarta RVJET EPO vingar är på väg till sverige
En till Boopidoo och en till mig
hehe
För er alla andra så betyder detta att det inte är lång tid kvar tills de finns i rangevideos sortiment
MVH / kajakmannenKommentar
-
Skulle tro att alla har sina för och nackdelar, känns som denna just för tillfället kommer vara den som är lättast att sätta ihop iallafall.Kommentar
-
Rangevideo flygande vinge
Då jag är part i målet så kanske jag är fel person att säga men...
...detta är nog den mest genomtänkta och påkostade FPV modellen på marknaden.
...den har en massa smarta lösningar som underlättar start med handkast, katapult, etc.
...den har en design som möjliggör två olika spännvidder för att passa både den som vill flyga snabbt och lågt samt den som vill flyga sakta och långt.
...den har en pan/tilt nos samt en foamnos . P/T nosen är unik på marknaden och passar både "FPV-kameror" samt GoPro kamera.
...den har fenorna längre in på vingen vilket skyddar dom bättre än traditionella vingar
...den kommer antagligen att ha ett pris som inte är allt för högt.
...den kräver rätt lite montagearbete jämfört med tex Zephyren från Riteving då den kräver laminerande etc.
...den har modulär design vilket gör att vingarna kan tas av för enklare transport.
Så ja jag vill nog påstå att den är bättre än alla andra plan som används för FPV. Sen beror det självklart på vad man vill få ut av sin FPVflygning osv. Olika plan till olika saker etc.
Med vänlig hälsning, KajakenKommentar
-
Ni som har andra FPV plan typ, Zephyren, Skywalkern, X8. Gör gärna en lista med smarta lösningar samt plus med de modellerna så får vi ju lite jämförelser. De planen finns ju redan på marknaden.
Självklart får vi väl se hur den mottages på marknanden men då jag varit med och designat RVJETen så kan det ju vara intressant att höra hur vi har tänkt i de olika designaspekterna. Information kan ju vara användbar även om informationsgivaren är part i målet
Kommentar
-
Jag kan ju inflika att varken jag eller kajaken tjänar några pengar på det här, dvs vi vinner inget på att "lura" på andra en dålig vinge. Vi har varit med i projektet för att ha en unik möjlighet påverka och designa en i stort sett egen vinge (med olika önskemål från RV såklart). Visst, vi kanske får ett eller flera exemplar själv men vi tjänar ingenting på att andra köper modellen. Vi har heller inte investerat annat än tid (iofs masor av tid) i detta. Förhoppningsvis så blir den omtyckt även om jag är klart medveten om det hårda klimat som kan råda på forumen.
Kommentar
-
Ni är väl som alla andra som blir sponsrade på det ena eller det andra sätte ,alltså prata gott om produkten,,nu menar jag inte att vingen är dålig på något sätt utan att det är svårt att få ett vettigt svar ,det är klart att ni tycker om produkten som ni varit med och utvecklat fattas väl annat .
Och det är väl bra om det finns folk som vill förbättra .
Helt klart är man väl sugen på en men tror ju inte den hamnar bland dom billigare fpv kärrorna ,men men vi får väl avvakta tills den dyker upp på marknadn
Mvh uffe
Ps flyger nu med kajakens gamla skywalker och den flyger fint i mitt tyckeKommentar
-
Skywalkern är fin den också men tar lite större plats etc.
Självklart så tycker jag med flera inblandade i projektet att den är skitbra vingen men tittar man på fakta så ser man att det finns en del smarta lösningar samt en del features som inte andra kärror har. Sedan blir det upp till köparen att prioritera vad han/hon vill ha.
Angående priset så vet jag inte än men det jag vet är att Vova satsar på volym och inte exklusivitet. Det pekar ju åt ett lägre pris snarare än ett högt. Sedan måste man ju väga in vad som är inkluderat i produkten också.
Men som sagt var. Den som lever får te. Snart finns den ute till allmän beskådan
MVH / KajakenKommentar
-
@uffe40
Menar du att vi inte ger dig vettiga svar? Vad exakt vill du veta? Alla, även de som inte har varit med i projektet, har subjektiva åsikter om allting. Sann objektivitet existerar inte, det är bara ett teoretiskt uttryck.
Som sagt, jag har inget att förlora om den säljer dåligt eller inte alls. Jag skulle inte heller vilja kalla mig sponsrad direkt... RVJET är en kompromiss, en mycket bra sådan men det är ändå en kompromiss. Vill man kunna flyga supersakta finns det bättre modeller, vill man lasta massor finns det bättre modeller och vill man flyga superfort finns det bättre modeller för det också. Men den är hyfsat bra på rätt mycket och jag tror att de flesta kommer att vara nöjda.
Kommentar

Kommentar