Massbygge - Taschenflitzer!

Kollaps
Det här Ämnet är stängt.
X
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Ålänning
    • maj 2007
    • 6807

    #1

    Massbygge - Taschenflitzer!

    Hej,

    Utgående från tråden "Många bygga samma flyg, på skoj?"...

    ...drogs en diskussion igång för att komma fram till ett lämpligt flyg som flera kunde bygga, nybörjare som erfaren. Gällde at hitta ett flyg där det finns ritningar som går att använda för tex laserskärning. Är du ny så lär du lära dig en hel del. Är du erfaren kan du dela med dig.

    Flyget som valdes ut blev Taschenflitzer. :-D

    Och här i denna tråd bygger vi våra Taschenflitzer's med var och ens egen touch med bilder, snack, filmer och allt som hör därtill! :-D Dela med dig av dina lösningar, fråga frågor, hjälp andra. Bygger du ett snabbt eller långsamt flyg? Vilken motorsetup satsar du på? Val av batteri, klädsel, gångjärn? Bygger du lätt eller kanske satsar på FPV? Blir det el eller kanske en liten Cox i nosen? Bygger du original 800mm eller blir det en uppskalad version? Kommer du modifiera något? Hur långt har du kommit? Hur ser den ut?
    Senast redigerad av Ålänning; 2020-05-26, 17:25.
    www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)
  • Mr.Bob
    • aug 2017
    • 692

    #2
    Klicka på bilden för större version

Namn: SpeedBob 106cm MBS RÖD.jpg
Visningar: 1
Storlek: 63,3 KB
ID: 512506

    Kommentar

    • Ålänning
      • maj 2007
      • 6807

      #3
      Jag kommer börja med att bygga en långsam och snäll modell först av 1060mm-varianten, standard original-tail (inte T eller V, än).

      Vad ska ni ha för setup i 1060 mm-varianten?
      Jag brukar börja med att bestämma servona.
      Sen blir det väl att söka fram motor, fartreglage, propeller, spinner och ack så man får veta vad totala vikten blir på allt.
      Då kan man sen justera någon av komponenterna om det behövs.
      CG blir under resans gång... :-D
      Ska se om man hittar en liten 4S-motor så man kan få till en strömsnål setup.

      Ska man tordera vingarna om jag är ute efter ett långsamt stabilt flyg?
      Lönar det sig att höja skevrodrena nån mm?
      www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)

      Kommentar

      • Phastey

        • feb 2016
        • 280

        #4
        Vad tror ni om att bygga till en traditionell D-balk och capstrips om man ska köra lite hårdare med modellen? Eller är det bättre/enklare med helplankad vinge? Blir det för tungt? Tänker på den förstorade varianten

        Kommentar

        • Mr.Bob
          • aug 2017
          • 692

          #5
          Jag kommer troligtvis att planka min vinge pga styvheten(1000x100x1mm balsa väger ca 10-12g), tänker slipa ner 1mm på ovan/undersida spryglarna för att kompensera, kanske göra lite lätthål i spryglarna, kommer ju förvisso anskaffa två kit så får se om man går ALLIN på första kitet =D och andra får man bygga lätt lätt

          Servon har jag kikat lite på också och hittat en vettig kandidat på HK, tyvärr är de slut i lager på denna sidan världen =(
          nanoservon 5.6g, ca 1kg drag, metall, digitalt

          Motor DYS 2205, 2300kv, väger ca 30g
          Multirotor ESC 30A opto ca 10g
          Micro BEC på 1.1g
          5.6g servon x4 (bästa fall)
          3s 450mah ackar ca 45g
          Micromottagare 1.9g

          så att.. ca 110g drivlina uppskattat!

          Jag tror absolut vi kommer kunna få dessa kärror runt 450-500g flygvikt !
          uppskattad vikt från mtrl i kitet(hela balsaflak och allt) ca 200g
          Lite lim och klädsel, räkna bort allt spill från balsaflaken så ah, jag tror påt!
          Senast redigerad av Mr.Bob; 2020-05-18, 19:07.

          Kommentar

          • Ålänning
            • maj 2007
            • 6807

            #6
            Vad kommer ni använda för lim då? Jag brukar använda UHU Hart men är öppen för att testa annat.

            MBS Models har ju servon såg jag, kan Hitec HS-40, 4.8g, 0.6-0.75kg.cm vara för klent för 1060mm-modellen?
            Finns annars Hitec HS-45HB, 8g, 1.0-1.2kg.cm.

            Kan sidoroder vara bra att ha för långsamflygande modell?
            www.rcaland.ax --- Im an Aalandish Djaekenfaelt'er! =)

            Kommentar

            • Mr.Bob
              • aug 2017
              • 692

              #7
              Använder Helt vanligt enkelt billigt trälim(byggmax) som jag tar några droppar vatten i så det blir lite smidigare att hålls med samt när man limmar fogar så är det väldigt enkelt att lägga med lite utspädd variant.

              Kan säkert vara en fördel, för mig finns inget annat än med sidoroder, använder det hela tiden vid flygning så kommer bli handikappad utan xD

              Kommentar

              • Phastey

                • feb 2016
                • 280

                #8
                Det blir trälim och i undantagsfall snabbepoxi och PU-lim för min del.

                Jag kommer inte heller satsa på någon gramjakt då jag ska skohorna in vanliga microservon och en större motor, men 800g på 133% borde man väl klara?

                Kommentar

                • McRegor
                  • maj 2006
                  • 7942

                  #9
                  Har använt detta servo flitigt under flera år - mest i inomhuskärror men även i mindre kärror utomhus - http://iabrc.com/index.php?route=pro...product_id=367
                  I praktiken starkare än de flesta sådana servon jag tidigare testat i samma storleksklass och snabbt och exakt - i alla fall relativt prisklassen. Så jag kör nog vidare på det även i denna 133 %-kärra som jag skall försöka bygga lätt.
                  Sidroder är ett måste - använder det också hela tiden vid flygning.
                  Roger

                  Kommentar

                  • IngemarTh
                    • okt 2010
                    • 415

                    #10
                    Tänkte beskriva en setup som jag har provat. Vann en RC factory Mustang foamy från RCflight på lotteriet i Tipshallen Växjö för några år sedan. Den har 780mm spännvidd och väger runt 250g. Jag satte i en 2207 kv 2450 motor med trebladig femtumsprop från en drönare. 4 cells 450 mAh drönarack och 30A reglage. Kan säga att det blir ganska bra fart. Testade med tre celler också och då får man en lugnare modell och inte lika varm motor. Man kan kanske också köra med större prop och antagligen ännu större med två celler. Servon är Emax ES08D. Modellen känns som den har lite dålig precision i höjdled i hög fart men om det beror på servot eller linkage eller foamets mjukhet vet jag inte. Antagligen mest mjukhet i foamet, ska försöka styva upp det och testa. Men bygg inte servo och linkage för svagt om ni tänkt flyga fort.

                    Kommentar

                    • McRegor
                      • maj 2006
                      • 7942

                      #11
                      För inomhusflygandet har jag de senaste säsongerna använt denna pigga motor - https://www.skanehobby.se/shop/cobra-c-220432-kv1960/
                      Den går det ju att sätta en folding-propp på (normal axel om än lite kort) vilket nog är lite svårare på drönar-motorerna men allt beror ju också på hur man monterar motorn - bakom eller framför motorspantet. Men med tanke på hur de flesta av dessa motorer ser ut så blir det nog montage framför motorspantet.
                      Roger

                      Kommentar

                      • IngemarTh
                        • okt 2010
                        • 415

                        #12
                        Fortsätter på inomhusflygmotorer med lite mer kraft så fungerar 2206 kv1500 motor och 10x3,8 slowfly APC prop med två celler och bra 350-450 mAh tvåcellers ack med 18A fartreglage bra för mig. Sätter dit en lite kraftigare oring som precis får plats som minskar skadorna om propellern slår i något. Det borde fungera även utomhus till 133% modellen och om man vill ha kraft i 100%an med för den delen. Dessa motorer har jag bra erfarenhet av https://rcflight.se/visaProdukter.aspx?grupp=73

                        Kommentar

                        • Per P
                          • jun 2007
                          • 1285

                          #13
                          Mellan tummen o lilltån sådär, vad kommer de där kiten o kosta?
                          Våga vägra Powerbox!

                          Futaba T26SZ

                          Kommentar

                          • Mr.Bob
                            • aug 2017
                            • 692

                            #14
                            Ursprungligen postat av Per P
                            Mellan tummen o lilltån sådär, vad kommer de där kiten o kosta?


                            läs lite

                            Kommentar

                            • Lars 41an

                              • apr 2014
                              • 714

                              #15
                              Ursprungligen postat av Phastey
                              Vad tror ni om att bygga till en traditionell D-balk och capstrips om man ska köra lite hårdare med modellen? Eller är det bättre/enklare med helplankad vinge? Blir det för tungt? Tänker på den förstorade varianten
                              Har funderat en del på detta. Det gäller alltså storleken 133% med vingyta 14 kvdm. Jag tror inte den kommer att bli så tung som jag skrev tidigare. Gissar nu att den kommer att väga c:a 550 gram.


                              I mitt bygge av Pepper klantade jag mig och byggde en vriden vinge när jag klädde sprygelkonstruktionen med balsa. Se inlägg #6 i byggtråden. Skulle kunna bortförklara fiaskot med att balsaplankningen i byggsatsen var onödigt tjock och att flaken var olika hårda. Kvar står dock fyra nackdelar med helplankning i jämförelse med enbart Oracover standard.
                              1. Balsaplankning 1mm och lim väger 40-60 gram extra. (Oracover utanpå plankningen finns kvar i kalkylen.)
                              2. Det är svårt att hålla vingen rak under plankningen eftersom ingen sida är plan och framkanten är mjuk..
                              3. Blir vingen vriden så går det inte att rätta till i efterhand.
                              4. Vingen blir 12% tjock i st.f. 10%. Ingen fördel i låg fart eftersom vikten ökade med 10%.
                              En fördel med helplankat kan vara att det går lättare att göra en klatchig dekor...:dance3:

                              Konstruktionen med 5mm kolfiberrör som vingbalk är i sig mycket brytstark. Möjligen kan delplankning med webbar och capstrips vara bra så att man får en D-balk. Mycket jobb för att få extra vridstyvhet som knappast behövs. Lite extra väger det också.

                              Klädsel med Oracover direkt över spryglarna borde vara problemfritt. Man klär båda sidor av en vinghalva utan att krympa folien. Sen håller man vingen stabilt och sträcker en sprygelsektion i taget på båda sidor av vingen. Skulle vingen bli vriden så går det att korrigera i eterhand genom att vrida vingen rätt och samtidigt gå på med hårtorken på båda sidor.

                              Lars

                              Kommentar

                              Arbetssätt...