Det ser sk*tsnyggt ut!
Nästa storbygge - en Catalina PBY-5A
Kollaps
Det här Ämnet är stängt.
X
X
-
Vagga-bygget är klart!
Detta tillbehör är improviserat, byggt på en gammal idé, av tillgängligt material. För Mogges skull gjorde jag ett hål med handverktyg men de andra tre är skurna med het skärtråd, vilket också är en Mogge-favorit.
Bilderna igår visar hur jag tejpade fast plywoodmallar för bottens konturer. Här syns resultatet när jag har grovskurit ett halvt uttag i taget. Finjustering gjorde jag med morakniv och slipkloss.
Jag gjorde två aluminiumplåtar som sitter med stora knappnålar. Den andra plåten sitter på baksidan av XPS-plastskivan. Det var förstås lite jobb med plåtarna men de kommer att återanvändas när jag skall montera papphylsorna för vingröret.
Nu är det färdigskuret och slipat för den här gången. Två papprör ligger på byggjiggen och väntar. Många verktyg har kommit till användning.
Hålet till höger är borrat med en stump 30 mm el-rör(VP-rör) som är filat taggigt i den synliga änden. Sen filade jag försiktigt upp hålet med en rund Permagrit-fil. Till sist svepte jag sandpapper #60 runt el-röret och slipade hålet. Det blev nästan lika bra som det vänstra.
Så är då vaggan ihoplimmad med PU-lim.
Nu har jag ingen användning för byggjiggen mer. Den är 169x54 cm. Är det någon som vill ha den?
Lars
P.S. Kroppen väger nu c:a 1400 gram. Totalt bedömer jag fortfarande att Catalinan skall komma att väga 8-9 kg. D.S.Kommentar
-
"Annat" har kommit emellan sen sist, bland annat en resa till Västergötland. Besökte MBS i Herrljunga och jag måste säga att jag är imponerad av sortimentet. Här finns det mesta som en scratch-byggare behöver: verktyg, många sorters lim, spackel, glasfiber och förstås balsa i fin kvalité. Nog med smygreklam...
Några saker måste göras innan jag kan gå uppåt med plankningen.
Tillverkade först två plåtremsor. Det var hårt att fila i gammal duralplåt.
Borrade hål i de stora spanten för att skruva fast vingstöttefästena. Hålen blev på sne' men va' gör de'?
Här är fästena skruvlimmade. De här tre spanten och skivorna som landställen skall sitta i väger tillsammans 370g. Det är 38% av summa vikt för alla plywood-delar som är 960 gram. Fästskivan för vingmitten tillkommer vilket jag ser fram mot att få på plats.
LarsKommentar
-
Kommentar
-
Tack Snickarn och Thomas!
Eftersom Thomas skrev "plockepinn" så måste jag avslöja vad jag gjorde i januari i st. f. att planka Catalinan.
Jag byggde för 2:a gången en SEMO-Cub. Förra gången var jag 12 år och hade fått en byggsats i skala 1:20 av min ambitiöse far. Allt skars ut ur tre 2 mm balsaflak. Listerna var redan skurna utom den sista centimetern så det var bara att pilla isär dem och börja. Den här gången hade jag förstorat ritningen 1,41 ggr så det blev skala 1:14 och 3mm lister.
Kunde inte motstå frestelsen...
LarsKommentar
-
Roligt bygge Lars. Ser kul ut. Roligt med pinnbyggen. Håller själv på med ett liknade projekt.Tack Snickarn och Thomas!
Eftersom Thomas skrev "plockepinn" så måste jag avslöja vad jag gjorde i januari i st. f. att planka Catalinan.
[ATTACH=CONFIG]51001[/ATTACH]
Jag byggde för 2:a gången en SEMO-Cub. Förra gången var jag 12 år och hade fått en byggsats i skala 1:20 av min ambitiöse far. Allt skars ut ur tre 2 mm balsaflak. Listerna var redan skurna utom den sista centimetern så det var bara att pilla isär dem och börja. Den här gången hade jag förstorat ritningen 1,41 ggr så det blev skala 1:14 och 3mm lister.
Kunde inte motstå frestelsen...
Lars
Super cub, spännvidd 1,5m.
Kommentar
-
Kommentar
-
Hej igen Lars.
Hittade en länk som kanske kan va av intresse för dig.
Kommentar
-
Här får du en till som kan va kul att studera !
Kommentar
-
Bara så trevligt att man kan vara behjälplig vid något tillfälle! Den Catalinan kommer nog att bli så fin.Tänk om jag skulle få lusten tillbaka. Reste kors och tvärs runt jordklotet och lagade oljetankers av bibliska dimensioner, oljeplattforrmar, snickerimaskiner och endast gud vet vad. Väl hemma så bodde jag i garaget och byggde plan. Säg den lycka som varar! Radioapparaterna på den tiden hade en del övrigt att önska, så många av dom fina Beech staggerwings, FW-190-Me 109 satt som spett ner i mossen. Då var det nära till tårarna. Speciellt den av en Karlskrona bo byggda Crusader som la sig efter start i en svag högersväng och gick i backen så det dammade. Då var det nära att jag lade av för att börja gå med gåstavar.Av en händelse bodde jag granne med Timo på Hobbyborgen i Klavreström. Han försåg mig med flygplan och radios. Därefter har jag så vitt jag vet inte smällt ett endaste plan. Förutom då när Puggen och jag dogfightas. Så lycka till Alla Ni Bokis,Thomas Larsa 41 Ivve. Ingen nämnd ingen glömd.Ni är värda allt beröm ni kan få. Så kul att se er på träffarna.
Läser era insändare med intresse , samt kluriga lösningar.
/MKommentar
-
Min Pond Racer har gått samma öde till mötes som förebilden -- flög 10 gånger och sen totalhaveri. Förebilden tog eld men så dramatiskt var det inte för min modell. Jag flög bättre än i Södertälje (TACK!) på hemmafältet en dag. Ena motorn stannade när jag var långt bort på medvindslinjen inför landning. Hörde inte motorerna som gick på tomgång för att farten skulle sjunka. När jag drog på lite för att svänga mot baslinjen gick det inte alls som jag hade tänkt mig...en ek stod i vägen.
Seabeen flög jag många gånger med, mest från vatten men på denna bild en varm dag i Laxå.
Jag träffade Christer F i Ripa i somras och hörde att Seabeen flyger än. Den var lite tung och startade därför skalariktigt från vatten. Sen flög den bra - härligt med sjöflyg - måste jobba flitigt med Catalinan.
Tack för länkarna till Ivan Pettigrews Catalina!
Han gör väldigt lätta konstruktioner. Jag måste tänka till när jag skall rita vingens mittdel med motorinstallationer. Det får inte bli för tungt. Mycket att läsa i länkarna, där finns t.o.m. en skiss på huvudställ som man kan bygga själv med handverktyg. Det gillar jag.
LarsKommentar

Kommentar