Drönare stoppar flygtrafiken
Kollaps
X
-
Kommentar
-
Det är det som är fördelen med ett licensförfarande. Har man licens kan man ha mindre reglering. Det licensen främst gör är att säkerställa utbildning. Om de personer som flög idag hade läst på lite/haft licens hade de vetat varför man inte får flyga som de gjorde och vilka konsekvenser det får.
Med tanke på hur situationen utvecklats på senare tid känns det mer och mer aktuellt att det borde ställas krav på kunskap i transportstyrelsens reglemente för luftfart innan man får köpa en autonom multirotor på hobbex.Kommentar
-
Hoppas alla tänker på var och när de flyger, tar inte lång tid innan vi har ett totalförbud för flyg utanför klubbfälten.
Som även de säkert får en massa förhållningsregler mm/Daniel Gustafsson
Radio: JR DSX9
Flyger: Multiplex Acromaster, Sebart Katana(or) Hangar 9 Extra 260 27%
Heli: E-sky Belt CP
Bil: Traxxas Slash 4x4
Båt: Princess med Zenoah 26cc
01010010010000110100011001000110Kommentar
-
Har länge haft tanken om fpv cert. Finns lång diskussion i flygförbud tråden. Men fan vad dom överdrev. En som skulle fota ett bygge lär inte vara någon fara för dom stora planen om dom inte kommer förbi på 100m höjd. Alla som flyger fpv vet att en bild från 1km höjd (gissar på att dom stora planen inte kommer lägre än så) är totalt värdelös så han kan inte ha flygit särskilt högt.Kommentar
-
Om inte jag minns fel så finns det bestämmelser redan på 30meters höjd om man är inom några mil av en flygplats, alltså om du sätter upp en lykstolpe på 31 meter så måste du ha lampa som varnar flyget, skulle bli väldigt skraj om det kom ett flygplan på 35 meters höjd, säkert piloten också men bestämmelserna finns.
Har inget mot cert alls men frågan är om det gör nån nytta, folk med jaktlicens får ju för sig att skjuta genom köksfönstret iallafallKommentar
-
Nu står det ju inget om licenser fanns eller inte då de inte rett ut frågan än, så piloten kan mycket väl ha haft tillstånd för flygningen...
Passerade karolinska för nåt år sen när det stod en kille med radio o skärm på stativ o spakade en quad ovanför bygget. Han tittade mer på skärmen än i luften fast quaden var los. Troligtvis för att få bästa bilderna. Då stoppades inte flygtrafiken så tack vare media och att de blivit mer populära så blir det svårare för oss som utövar vår sport.Kommentar
-
Kommentar
-
Knappast autonoma flygfarkoster som är största problemet. Största problemet i mitt tycke är de som inte använder sitt sunda förnuft när de skall flyga och observera att dessa personer finns inom alla grenar inom modellflyget. Sedan syns de som håller på med FPV samt spelar in sina flygningar mer.
MVH / KajakenKommentar
-
Mig veterligen är det inte krav på att bevisa att man kan transportstyrelsens reglemente för att få tillstånd för kommersiell verksamhet med UAS, så tillståndet i sig avhjälper inte problemet med att en ovetande flygfotograf kan störa flygtrafiken, även om denna anser sig vara seriös i sitt utövande och har alla nödvändiga tillstånd.Kommentar
-
-
Håller med till 100% av det du skriver och det är presis därför jag tror någon typ av simplare cert kan hjälpa till mycket. Det ska inte va svårt eller dyrt att ta men det ska säga till så man förstår risker, regler och faktiskt kunna spaka en kopter utan en gps. Man vill att folk ska få lite sunt förnuft och få upp intresset att läsa på mer om tex hur grejerna fungerar.Knappast autonoma flygfarkoster som är största problemet. Största problemet i mitt tycke är de som inte använder sitt sunda förnuft när de skall flyga och observera att dessa personer finns inom alla grenar inom modellflyget. Sedan syns de som håller på med FPV samt spelar in sina flygningar mer.
MVH / KajakenKommentar
-
Är det den killen jag vet, så har han alla tillstånd som kan fås och arbetar med att dokumentera bygget. Jag tror samtidigt att Luftfarten vill markera sin ståndpunkt till dessa farkoster, det är inte första gången det är på tapeten och nu såg de sin chans.
Ett samarbete vore att föredra istället för att spy galla på dessa farkoster.
Licens=Ja, som gäller piloten och inte farkosten som det är idag.
Samspel i luften!
Kom med kreativa ideer som kan lösa frågan.Kommentar

Kommentar