Vinterprojekt!
Kollaps
Det här Ämnet är stängt.
X
X
-
Ska bli spännande att se den flyga. Kan tänka mig att den blir känslig på höjden och trög på sidan, men det är ju min förutfattade mening.:scared:/Lasse
Modellflygare sedan 1952
Fullskalaflygare åren 1964-1978.
Har flugit motor: Saab Safir, Tiger Moth, Piper Colt, Auster A5, Super Cub.
Segel: Bergfalke, Pik5, L-Spatz 55, Mucha Standard,
Pirat, Astir, KA2B, Jantar Standard.Kommentar
-
Säääkert!
Men Fauvels ankstjärtsprofil borgar (nog) för god stabilitet i längsled.
Jag har ett par hangvingar, som är som namnet säger, vingar, och där är det inga problem med känsligheten på höjdrodret. Lite konstant 'upproder' på roderytorna, och det går som på räls!
Kolla dom fyra första minuterna (dom andra är inte så dåliga heller!)
http://vimeo.com/1410266
Nu sitter jag bara och klurar på var tyngdpunkten ska placeras...Retroholic!Kommentar
-
Kommentar
-
Jäklar va det går undan för en del. Den där blir nästan lika ful som min Blackburn Beverly ! Hehehe.Mja... den kanske blir klar... nån gång!!
Många projekt i pipen ligger före!
En ektröskel fick sätta livet till och reinkarneras som landställsinfästning. Vitlimmat, såklart!
[ATTACH=CONFIG]47957[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]47958[/ATTACH]
Och så kom första ankstjärts-höjdrodret på plats!
[ATTACH=CONFIG]47959[/ATTACH]
Just nu så har jag påbörjat en sån här...Kommentar
-
Totalt fel. Återkommer med en ny bild om dan tills någon gissar rätt. Återkommer sedan med en byggtråd på bygget om intresse finnes?Kommentar
-
Kommentar
-
Tja det skulle ju kunna vara en Grumman Albatross Från Ivan Pettigrew ritning och i så fall så blir det en fin maskin, fast det blir det ju vad det än skulle vara men om jag skulle ha fel på typ så tror jag i alla fall att konstruktören är rätt.
/LennartKommentar


Kommentar