Kajsa - skala 1/4

Kollaps
Det här Ämnet är stängt.
X
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • kjni
    Administrator
    RCFF - Moderator
    RCFF - Administratör
    • nov 2009
    • 1990

    #91
    Den som följt min byggtråd om en Saab Safir i skala 1/4 har på en del av bilderna kunnat skymta ett annat byggprojekt i bakgrunden. Har övervägt att starta en ny byggtråd om detta bygge men eftersom det bara handlar om en till Kajsa - fast den här gången i skala 1/3, väljer jag att helt enkelt återuppväcka den här gamla Kajsa-tråden.

    Alltså: Här kommer en fortsättning - nu Kajsa på steroider (skala 1/3).

    Eftersom jag redan hade alla spryglar och spant i vektorformat för skala 1/4 blev det väldigt enkelt att skala upp med en faktor 1.33 och laserskära/fräsa ut delarna.

    Bygget är mestadels ett traditionellt träbygge men med vingspryglar och en del icke bärande spant i kroppen i FlightTest´s 5 mm tjocka foamboard. Den fungerar väldigt bra att laserskära och är lätt. Använde detta även till delar i Safirens vingar och kropp.

    Vingbalkar och andra lister är i furu från den lokala bygghandeln. Där kan man hitta hyvlade lister med rak och fin ådring i bredd 70-80 mm och tjocklek 8 eller 10 mm och i längder som gör att man slipper skarva på längden. Jag sågar sedan lagom dimension på en Proxxon bordscirkelsåg G FET och hyvlar till exakt dimension på en Proxxon planhyvel DH40. Blir billigare i längden... Gör på samma sätt med balsalister, köper flak i olika tjocklek och sågar/hyvlar till det jag behöver.

    Eftersom jag redan kommit en bit på bygget kommer här en bildserie utan så mycket mera kommentarer men svarar gärna på frågor.

















    Med vänlig hälsning,
    Kjell
    Senast redigerad av kjni; 2020-01-21, 13:22.

    Kommentar

    • kay.krut

      • jan 2007
      • 929

      #92
      Ja Kjell, vad ska man säga. Eller rättare sagt, man ska inte säga något utan bara titta och beundra. Hur hinner du med allt på så kort tid. Har du anställd personal i firman?
      Det lär bli kärvt med tiden om vi ska provflyga alla kärror på Ö-träffen. Nu kommer vi ju upp en vecka tidigare men vi får nog ligga i ändå om vi ska hinna med alla.

      Kay krut

      Kommentar

      • kjni
        Administrator
        RCFF - Moderator
        RCFF - Administratör
        • nov 2009
        • 1990

        #93
        Ja Kay, det blir snärjigt på Östersundsträffen. Som tur är har vi ju nästan midnattssol då och sova får vi göra fram mot hösten...

        Här kommer en rad bilder igen och inte så mycket text. Stabbe och höjdroder nu färdiga med gångjärn. Dom är gjorda ungefär som jag fått se på Pup-byggen av Kay. Saxsprintar i ena sidan men jag har använt en vinkelkrok som axel.









        Landningsstället och vingstöttorna behöver metallfästen och jag har lagt lite tid på att fixa fräsen så att den kan köra en plasmaskärare som egentligen är avsedd för manuellt bruk. Det innebär att den inte har någon färdig anslutning för att trigga "lågan" från styrningen till fräsen. Blev därför tvungen att göra en låda med ett relä som slår till när fräsmotorn skulle gått igång och som sedan är "tjuvkopplat" i plasmaskäraren. Underlägget är en fotskrapa i järn och alltihopa i en låda med vatten. Fungerar skapligt även om lågan inte har en intelligent styrning men det krävs en del "trial and error" för att få till lagom effekt och hastighet. Lågan gör ett skär på 1 mm och kan skära i åtminstone 10-12 mm stålplåt.







        Efter bockning och ihoplödning av 2 bitar ser ett fäste ut så här. Skall skruvas i metallisten på kroppens undersida och så skall stället sitt undertill och vingstöttan uppåt.



        Med vänlig hälsning,
        Kjell

        Kommentar

        • kjni
          Administrator
          RCFF - Moderator
          RCFF - Administratör
          • nov 2009
          • 1990

          #94
          Några timmars pyssel idag har gett kroppen "turtledeck" och skevservon monterade i vingarna. Skevrodren har nu också fått gångjärn och det börjar närma sig klädsel...









          Med vänlig hälsning, Kjell

          Kommentar

          • kjni
            Administrator
            RCFF - Moderator
            RCFF - Administratör
            • nov 2009
            • 1990

            #95
            Fått till plasmaskäraren så att den fungerar skapligt trots att den inte har THC. Alla bitar for infästning av ställ, vingstöttor och baldakinen nu klara. Stället mekaniskt färdigt så när som justering av längden på fjädringsstöttorna. Detta får ske efter montering på kroppen så att hjulen får rätt vinkel. Hjulen kommer från Bauhaus, billiga och förhållandevis lätta. Gummiringen omformad med en gammal "Surform-fil" i svarven och infärgade med svart spritbets. Verka suga in bra. Framtiden få visa vad som händer vid praktiskt bruk. Navet hade en plastbussning som var tänkt för en 10 mm axel. Den är nu ersatt av en liknande 3D-printad bussning för min 8 mm axel. Hjulsidorna kommer att kläs med "tallrikar" i offset-alu.





            Med vänlig hälsning,
            Kjell

            Kommentar

            • Elgstrand
              • maj 2011
              • 365

              #96
              Snyggt och ytterst proffsigt blir det. Följer alltid dina byggtrådar med glädje.

              //Mvh
              Flyger helst segel

              Kommentar

              • kjni
                Administrator
                RCFF - Moderator
                RCFF - Administratör
                • nov 2009
                • 1990

                #97
                Tack Fredrik, alltid trevligt att veta att tråden följs. Idag testmonterat stället och här är Kajsa_2 för första gången på egna "ben".





                Med vänlig hälsning,
                Kjell

                Kommentar

                • PGAstrom

                  • feb 2012
                  • 458

                  #98
                  Snyggt Kjell, kul att du provar nya verktyg och tekniker, roligt att följa.

                  Kommentar

                  • kjni
                    Administrator
                    RCFF - Moderator
                    RCFF - Administratör
                    • nov 2009
                    • 1990

                    #99
                    Stöttorna till baldakinen klara. Tunnväggiga rostfria rör med silverlödda fästen i nedre ändan och M5 muttrar upptill.



                    Med vänlig hälsning,
                    Kjell
                    Senast redigerad av kjni; 2020-03-08, 17:43.

                    Kommentar

                    • kjni
                      Administrator
                      RCFF - Moderator
                      RCFF - Administratör
                      • nov 2009
                      • 1990

                      #100
                      Baldakinstöttorna på plats och motor och vingar provisoriskt monterade för att se hur hon tar sig ut. Också klätt stjärtpartiet och skevrodren. Lite nostalgi - hade 2 rullar á 10 meter med naturell Solartex i gömmorna så Kajsa_2 får finkläder!





                      Med vänlig hälsning,
                      Kjell

                      Kommentar

                      • senmathal
                        • sep 2008
                        • 1802

                        #101
                        Stiligt! Och klokt att hamstra Solartex. Jag försöker komma underfund med hur man klär med Koverall som inte har något lim på baksidan. Klart mycket mer pyssel men det blir väldigt bra faktiskt!

                        /Mats

                        Kommentar

                        • kjni
                          Administrator
                          RCFF - Moderator
                          RCFF - Administratör
                          • nov 2009
                          • 1990

                          #102
                          Tack Mats, har använt Solartext under många år och köpte dessa rullar innan jag visste att man tänkte avveckla. Har också prövat Oratex och det fungerar nästan lika bra.

                          Fortsätter lägga ut bilder på Kajsas utveckling - nu fått vacumformade hjulsidor, sporrställ och ett klätt bakparti. Också börjat förbereda för montering av sida- och höjdservo ganska långt bak i kroppen. Tror det kommer att gå bra m h t tyngdpunkten.

                          Pluggen 3D-printad och ytan fixad med Hagmans sprutspackel


                          Plasten kommer från en lokal Comfortbutik och finns på rulle för att täcka isolerade varmvattenrör. Fäst på undersidan av plattan med häftpistol.


                          Dammsugaranslutningen under plattan med pluggen


                          Värmeboxen med infravärmare


                          Efter vacumsugning


                          Klart att klippa ut och montera på fälgarna


                          Hjulen klara och silvermålade, stjärtpartiet klätt


                          Med vänlig hälsning,
                          Kjell

                          Kommentar

                          • Thomas

                            • jun 2006
                            • 7676

                            #103
                            Himla tjusigt!
                            Och ännu roligare när man hittar egna lösningar, som det där att använda isoleringsplasten...
                            Retroholic!

                            Kommentar

                            • kjni
                              Administrator
                              RCFF - Moderator
                              RCFF - Administratör
                              • nov 2009
                              • 1990

                              #104
                              Påskrapport - stjärtpartiet monterat, servon och roderhorn på plats. Fyra skruvar håller stabben och fenan på plats så det är lätt demonterbart. Börjar bli dags att kroppen.



                              Med vänlig hälsning,
                              Kjell

                              Kommentar

                              • kjni
                                Administrator
                                RCFF - Moderator
                                RCFF - Administratör
                                • nov 2009
                                • 1990

                                #105
                                Det var ju ett tag sedan jag uppdaterade och det har hänt en del. Hela modellen nu klädd och målning påbörjad...



                                Med vänlig hälsning,
                                Kjell

                                Kommentar

                                Arbetssätt...