Har du beställt sändaren än? Annars rekommenderar jag aomways 200mw istället.
Qav 250 clone bygge.
Kollaps
X
-
Final version av min gopro top platta utfräst. Gjorde en i kolfiber för skojjskull kul att jämnföra vikten sedan när jag orkat kapa loss delarna från skivan

screen capture freewareKommentar
-
Hehe, du är inte lika våghalsig som jag när jag fräser..
Jag tycker det är för jobbigt att både sätta dit holding-tabs i CAM-programmet och att såga/klippa bort de efteråt och slipa/fila till ytan.
Så jag brukar försöka hålla i bitarna när det börjar närma sig att de kommer lossna, och i de allra flesta fall går det bra, men ibland får pinnfräsen tag i biten och då blir det fula jack :(Kommentar
-
Förstört för mycket av att inte ha det när bitarna börjar fladdraHehe, du är inte lika våghalsig som jag när jag fräser..
Jag tycker det är för jobbigt att både sätta dit holding-tabs i CAM-programmet och att såga/klippa bort de efteråt och slipa/fila till ytan.
Så jag brukar försöka hålla i bitarna när det börjar närma sig att de kommer lossna, och i de allra flesta fall går det bra, men ibland får pinnfräsen tag i biten och då blir det fula jack :(
Kommentar
-
Ser bra ut ! Måste va kul att kunna göra egna delar i kolfiber
Du skulle även kunna göra "frame extenders" om nån vill bygga om sin
Kommentar
-
-
Kommentar
-
Det funkade utan men ville testa med lite tjockare och längre armar. 20mm längre än orginal. Hade räckt med 12 mm för att använda alla 4 skruv hål Med 6"
Lutning hum mer än 25 grader. Fick öka lite för att ramen inte skulle synas och inte mätt vad jag ändrade till, men kanske 2 8 grader nu.Kommentar
-
Ser bra ut eAK!
Kommer du sälja denna mod?
Funderar på att sätta ihop en ZMR250 om det går att hitta en vettig Gopro lösning och din mod är bästa alternativet hitills
Kommentar
-
Jag ska fräsa ut några i helgen. Har redan börjat ta beställningar. Fräser ut i 2mm tjock g10.Kommentar
-
För er med funderingar över vibrations dämpning i min mod.
Det behövs ej..
Får bara jello fron hastiga rörelser och inget ifrån ramen.
Med lite pid tuning så att rycken försvinner, ska där bara finnas jello från pilotens egna ryckiga flygning.(kanske sänka D värdet lite då jag inte tunat om den med förlängda armar och ny viktfördelning.)
Kommentar




Kommentar