Catalina skala 1/8, design Sturla Snorresson
Kollaps
Det här Ämnet är stängt.
X
X
-
-

Jag fick lite tid över till ett besök i paradiset. Så jag passade på att påbörja tillverkningen av det bakre paret vingstöttor.
GöranKommentar
-

Nästa steg på vingstöttorn är att klä fram- respektive bakkanten med furulister så jag kan få rätt form på dem med hjälp av en hyvel och lite sandpapper.

Eftersom vingstöttorna har rätt längd nu, så är det bara till att gå vidare i projektet. Nästa steg blev att öppna upp vingen så jag kommer åt alla kontakter som skall vara här uppe.

Genom att öppna upp vingen så kommer jag även åt hålen där vingbultarna skall sitta och då behöver jag ju givetvis något att skruva fast dem i kroppen. Detta kommer att bli de plattor som skall sitta i vingpylonen. De består av 15 mm tjock plywood.....med måååånga lager.

Den bakre var bara till att limma fast....efter lite sågande....eftersom jag kommer att komma åt bottensidan på den när det är dags att montera dit T-nötterna.
Den främre blir lite krångligare eftersom jag inte kommer att komma åt undersidan på den plattan när den väl är fastlimmad och den behöver sitta fast för att jag skall kunna borra hålen för T-nötterna.....lite småkluringt....men jag har en plan!
GöranKommentar
-

Genom att borra hål rakt genom framkanten på pylonen, genom plywood biten och genom spantet bakom plywood biten kunde jag knacka in två bambopinnar som gjorde så att plywood biten satt som berget...ett lite berg alltså.

Så har båda fästen limmats fast och försetts med T-nötter.

Så är centrum delen av vingen fastbultad mot kroppen för första gången.

Jag hann även med att börja forma vingstöttorna.
GöranKommentar
-

Det är dags att få till en slät och fin samt tättslutande vingsadel. Först monterade jag ett par guidepinnar. Därefter blandade jag ihop en mix av epoxy och microballonger som jag smetade på längs med kanterna.

Därefter var det bara till att lägga tillbaka vingen, bulta fast den och kolla så att alla mått och vinklar stämmer.

När allt såg ut att stämma så var det dags att börja torka bort överflödet.
GöranKommentar
-
Kommentar
-

Nej, jag har inte lyckats kapa av ett finger och fått blodstänk på vingstöttan.
Jag har färgkodat stöttorna så jag vet var de hör hemma. De har fått lite olika längd så det är nog bra om de hamnar där det är tänkt att de skall vara.
GöranKommentar
-

Vingstöttorna fick lite omtanke idag. Jag säkrade ändarna på dem med 2 mm pianotråd. De fick även en spackelbehandling som förberedelse för glasfibern.

Den övre kanten på nosen är rundad, så det vara bara till att kapa bort en bit, limma fast en balsakloss och börja karva och slipa....

....och karva och slipa tills det såg ut så här.

Jag har börjat slipa, spackla, slipa, spackla processen på flygplanskroppen som en förberedelse för glasfibern...här med. Medan spacklet torkar sysselsätter jag mig med att installera motorfästena. De kommer att byggas upp på samma sätt som på Avian.

Det är väldigt gott om ont om plats. Men jag skall nog kunna klämma in både motor och fartreglage innanför motorkåpan.
GöranKommentar
-

Motorfästesplattorna tillverkades av 3 mm aluminium.

Tyvärr hade jag slut på passande bultar så jag kunde inte skruva fast motorerna på plattorna. Men det gör ju inget för då måste jag åka till järnaffären imorgon!

Nedre delen på rodret har kännts lite väl instabilt. Det löste sig med 4 st 4x4mm balsalister som limmades fast innanför spryglarna.

Rodret var tidigare upphängt i två rodergångjärn med en pianotråd som går rakt igenom rodret och på vägen passerar den stabilisatorn. Just där den passerar stabilisatorn så har den varit lite väl flexibel, men det löste sig genom att en liten bit balsa snidades till och försågs med en kort bit innanmäte till en stötstång och vips blev alltsammans mycket stabilare.
GöranKommentar
-

Jag börjar bli riktigt duktig på slipning. Ytan är så len och fin!
GöranKommentar
-

Mer slipning har utförts. En stor modell=mycket slipning!

Det positiva är att jag kunde snurra runt modellen och börja jobba på vänstersidan.
GöranKommentar
-

Slipandet fortskrider.

Planen är att jag skall få på glasfibern innan jag går vidare i bygget eftersom varje gång som jag vänder/snurrar runt på modellen så stöter den i något med skador som följd. Tanken är att glasfibern skall skydda lite mer än bar balsa.


GöranKommentar
-

Slipandet fortskrider, men jag behöver ha något att göra medan spacklet torkar. Så jag satte igång med tillverkningen av motorkåporna.

De tillverkas av plywood, lite furulister, lite mer plywood och en del balsa i nosen.

0,4 mm plywooden har inte kapats ned till rätt längd...än...men det ser ut som om kåpan passar bra på motorgondolen.
GöranKommentar
-
Kommentar


Kommentar